Tiem, kam nav laba pazīšanās un ir nepieciešamība atrast darbu visbiežāk nākas rakstīt CV. To darot uzreiz var rasties daudz un dažādi jautājumi – ko darīt, kā rakstīt, kā labāk. Viens vienīgs pareizais variants nav, taču ir vispārpieņemta prakse, kas paredz, ka CV paraugs atbilst noteiktiem kritērijiem, ietverot visu par kandidātu nepieciešamo pamatinformāciju. Papildus CV bieži tiek prasīta arī motivācijas jeb pieteikuma vēstule, kurā darba meklētājs var pastāstīt vairāk par sevi un sniegt informāciju par to, kādēļ vēlas strādāt konkrētajā uzņēmumā, valsts vai pašvaldības iestādē.
Mūsdienās, rakstot CV, viens no galvenajiem noteikumiem ir unikalitāte. Ja tiks saņemti 100 vienādi CV, jums ir jāvar izcelties uz pārējo kandidātu fona. Lielo darbu paveiksiet darba intervijā, bet sākotnēji pats svarīgākais ir tikt uz interviju uzaicinātam.
Kāda informācija ir jāietver CV?
- Vārds, uzvārds
- Kontaktinformācija: telefona numurs, epasts. Fiziskā adrese nav obligāta.
- Darba pieredze: Rakstiet tikai to, kas ir atbilstoša konkrētās vakances profilam. Ja kandidējat uz pozīciju IT jomā, nerakstiet, ka esat izgājuši bārmeņu vai vizāžistu kursus. Norādiet visu, kas varētu interesēt darba devēju, bet neko vairāk. Savus speciālos talantus paturiet pie sevis citai reizei. Variet norādīt būtiskākos panākumus katrā no iepriekšējām amata pozīcijām. Izvērstu izklāstu atstājiet motivācijas vēstulei.
- Izglītība: skolas, kurās mācījāties (pamatskola un vidusskola nav jāraksta, ja vien negrasaties kandidēt uz vakanci kādā reģionālā uzņēmumā, kur priekšnieks, personāla atlases speciālists ir no tās pašas skolas).
- Papildus izglītība: papildus kursi, semināri, apmācības, prakses, ko esat gājuši, bet tikai tās, kas ir atbilstošas konkrētajam profilam. Ja nav nekas līdzīgs iepriekš darīts, bet tomēr vajag, ko uzrakstīt, iespējams, ir vērts šo pozīciju izlaist.
- Valodu zināšanas: angļu, krievu, latviešu zina lielākā daļa jaunākās un vidējās paaudzes. Rakstiet tikai tās valodas, ko pārvaldat. Nevajag izlikties labākam kā esat, jo šī prasme agri vai vēlu tiks pārbaudīta.
- Datorprasmes: mūsdienās datorprasmes ir noderīgas ļoti daudzos amatos. Norādiet savas spējas, bet, ja kandidējat uz pārdevēja vai galdnieka amatu vai kādu citu amatu, kur tas nav nepieciešams, atstājiet šo ailīti brīvu.
- Fotogrāfija: Nav nepieciešama. Darba devējs internetā aplūkos jūsu profilu sociālajos tīklos, ja vēlēsies.
- Ģimenes stāvoklis: Nav jāraksta un arī bērnu skaits nav jānorāda. Šīs ziņas darba devējs nav tiesīgs prasīt, bet, ja prasa un amatu neiegūstat varat vētsties pie tiesībsarga vai Valsts darba inspekcijā ar iesniegumu par diskrimināciju.
- Hobiji: Variet ierakstīt savas aizraušanās. Ideāli, ja jūsu intereses sakrīt ar tā cilvēka interesēm, kas jūs pieņems darbā. Veltiet laiku, lai izpētītu cilvēkus, kas jūs grasas intervēt un pieņemt lēmumu par pieņemšanu darbā.
- Personīgās īpašības: Norādiet savas stiprās puses, kas varētu nākt par labu konkrētajā amata pozīcijā. Nerakstiet pilnu psiholoģisko portretu.
Noformējums
Noformējumam ir jābūt precīzam, burtiem normālā lielumā (12 fonts, Times New Roman, Arial vai cits neitrāls fonts). Varat izcelt svarīgākās vietas CV treknrakstā (bold) vai citā krāsā, bet nepārspīlējiet. Ja darba pieteikumi būs daudzi, jūsējam tiks veltīta vien 1 – 2 minūtes. Mēģiniet izcelties, bet ne kliedzošā veidā. CV rakstīšana uz rozā papīra nav labākais veids kā to panākt.
Precizitāte
Precizitāte ir ļoti svarīga. Ja neesiet pārliecināti, ka salikti visi komati un vārdi uzrakstīti pareizi, atrodiet kādu, kas var visu pārbaudīt un pielabot. Ir darbadevēji, kas automātiski izmet CV miskastē, ja tas ir kļūdaini sarakstīts.
CV paraugi
Internetā ir pieejami dažādi CV paraugi latviešu, angļu, krievu valodā. Tie visi ir samērā līdzīgi, bet ir arī atšķirības. Ja kandidējat uz amatu ES institūcijās, būs jāizmanto speciāls CV paraugs. Idejām varat apskatīties karjerascentrs.lv vai citas vietnes internetā.